Strona główna
Kultura
Tutaj jesteś

Czy studia MBA są drogie?

28 kwietnia, 2024 Czy studia MBA są drogie

Studia Master of Business Administration cieszą się nieustannie sporą popularnością. Uczestnictwo w programie MBA rozważa mnóstwo osób, jednak część potencjalnych kandydatów martwi wysokość czesnego. Czy studia MBA faktycznie są drogie?

Studia MBA: ile trzeba za nie zapłacić?

Ile kosztują studia MBA? Cena studiów MBA zależy m.in. od uczelni, programu, liczby semestrów czy języka wykładowego. Zazwyczaj jednak wysokość czesnego za cały program waha się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. To oczywiście duża kwota, jednak warto mieć na uwadze fakt, że niekiedy można rozłożyć płatność na wygodne raty; taką możliwość oferują m.in. Uczelnie WSB Merito. Dzięki temu więcej osób ma szansę na wzięcie udziału w programie. Nie da się też ukryć, ze studia MBA warto traktować jak inwestycję – i to z kilku powodów.

14 000 zł. Tyle wynosi mediana miesięcznych wynagrodzeń absolwentów MBA

Zarobki absolwentów MBA są przeciętnie znacznie wyższe od wynagrodzeń osób, które nie posiadają tytułu Master of Business Administration. Doskonale odzwierciedlają to wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2022 r. (dane z 2023 r. nie są jeszcze powszechnie dostępne). Wynika z nich, że mediana zarobków absolwentów MBA wynosiła aż 14 000 zł. Dla porównania, mediana pensji osób z tytułem magistra inżyniera wyniosła 8100 zł, natomiast z samym tytułem magistra – 7250 zł. Z kolei osoby, które zdecydowały się na zakończenie edukacji po zdobyciu tytułu licencjata, mogą liczyć na jeszcze niższe zarobki – mediana wyniosła 6650 zł.

To jasno udowadnia, że absolwenci MBA zarabiają przeciętnie znacznie więcej niż inne osoby z wykształceniem wyższym. W pewnym stopniu jest to zapewne spowodowane samym posiadaniem dyplomu MBA; na wielu pracodawcach wciąż robi on ogromne wrażenie, w związku z czym są skłonni zaoferować absolwentom programu Master of Business Administration lepsze warunki finansowe tylko ze względu na ukończenie tych prestiżowych studiów. Z drugiej strony należy pamiętać, że ci sami pracodawcy na ogół doskonale znają specyfikę programów MBA i wiedzą, jak wiele mogą nauczyć się uczestnicy tych studiów.

Studia MBA to inwestycja w wiedzę, know-how i sieć kontaktów biznesowych

Specyfika studiów MBA ma ścisły związek z tym, że absolwenci programu Master of Business Administration zazwyczaj świetnie radzą sobie w życiu zawodowym. Uczestnicy tego rodzaju studiów nie tylko mają szansę usystematyzować i poszerzyć posiadaną już wiedzę, ale też zdobyć unikalne know-how. W programach Master of Business Administration uczestniczą osoby doświadczone zawodowo, pracujące w różnych branżach i na różnych stanowiskach (choć najczęściej są to posady menedżerskie, kierownicze i dyrektorskie). Dzięki temu mogą wymieniać się swoją wiedzą z innymi, zyskując w zamian zupełnie nowe spojrzenie i perspektywę na wiele zagadnień. To z kolei może okazać się niezwykle przydatne podczas rozwoju kariery zawodowej.

Warto też mieć na uwadze fakt, że ogromną zaletą studiów MBA jest networking, czyli możliwość zbudowania i rozwinięcia własnej sieci kontaktów biznesowych. Bywają one nieocenione przy poszukiwaniu partnerów biznesowych, ale też współpracowników czy… nowego pracodawcy. Tym samym studia MBA naprawdę warto potraktować jako inwestycję – zwłaszcza że najczęściej zwraca się bardzo szybko.

Artykuł sponsorowany

Redakcja fotoklik.pl

Hej! Jestem Hubert :) Ukończyłem ASP i z zapalenia jestem fotografem już od liceum. Zwiedziłem kilkanaście krajów na których mogłem poznać różne kultury oraz robić niesamowite ujęcia aparatem. Teraz chcę się podzielić z wami moją wiedzą oraz zainspirować!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czy studia MBA są drogie

Czy studia MBA są drogie?

28 kwietnia, 2024

gdzie nagrywali mamma mia
Gdzie nagrywano

Jesteś zainteresowany reklamą?

Gdzie nagrywano